Transporto įmonės susiduria su įvairiais darbo santykių klausimais. Nemaža dalis transporto įmonių netinkamai žymi faktiškai dirbtą darbuotojų darbo laiką, nepilnai paskaičiuoja darbo užmokestį, nesuteikia visų priklausančių atostogų – dėl šių priežasčių padaugėjo DGK skundų skaičius. VDI duomenimis 2024 m. darbo ginčų komisija sulaukė net 9537 prašymų, dėl ko darbuotojams ir darbdaviams buvo išmokėta daugiau nei 15 mln. Eur. Pateiktuose prašymuose dauguma keliamų reikalavimų buvo dėl darbo užmokesčio ir kitų išmokų apmokėjimo. Norint išvengti ginčų su darbuotojais, ypatingai svarbu žinoti visus naujausius teisės aktų pokyčius ir teisingai juos taikyti praktikoje.
Darbuotojų komandiravimas kelia klausimų ir ginčų mokestiniais ir teisiniais klausimais. Siekiant išvengti ginčų, darbdaviai turi žinoti ES komandiravimo direktyvos (ES) 2018/957 nuostatas, įskaitant informacijos pateikimo reikalavimus komandiruojamiems darbuotojams apie darbo užmokestį užsienyje. Jei komandiruotė trunka ilgiau nei 183 dienas per metus, darbuotojas tampa užsienio šalies rezidentu. Svarbu atsižvelgti į dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis ir užsienio šalies teisės aktus dėl dienpinigių apmokestinimo.
Reikia nepamiršti, kad DK yra numatyta galimybė mažinti dienpinigius iki 50 proc. Vyriausybės nustatytų dydžių. 2024-12-10 Vilniaus apygardos teismo sprendimas patvirtino, kad dienpinigių mažinimas turi būti pagrįstas aiškiais ir objektyviais kriterijais, kurie turi būti įtvirtinti kolektyvinėje sutartyje arba vietiniame norminiame akte. Mažinimas gali būti pagrįstas tik objektyviomis priežastimis, tokiomis kaip apgyvendinimo ir maitinimo sąlygos, tačiau negali būti taikomi subjektyvūs kriterijai, pavyzdžiui, darbuotojo pareigos, stažas ar darbo rezultatai. Darbuotojai turi būti raštu supažindinti su šiais kriterijais prieš komandiruotę, o nesilaikant šių reikalavimų, darbdaviai rizikuoja būti įpareigoti išmokėti maksimalias dienpinigių sumas atgaline data. Seminaro metu aptarsime naujausią teismų praktiką, tinkamus ir netinkamus mažinimo kriterijus bei praktines rekomendacijas darbdaviams.
VDI primena, jog už nedeklaruotą ir nelegalų darbą gali būti skiriamos ne tik baudos, bet ir papildomos priemonės, tokios kaip: įtraukimas į nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašą, kas lemia apribojimą dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, nesuteikiamas paramos gavėjo statusas, neišduodami leidimai dirbti ir nepriimami sprendimai dėl darbo atitikties, neišduodami leidimai laikinai gyventi norimiems įdarbinti užsieniečiams. Taip pat VDI svetainėje bus viešinami darbdaviai, nelegaliai įdarbinę darbuotojus. Tad svarbu laiku pasiruošti pokyčiams ir išvengti galimų pažeidimų.
Seminaro metu sužinokite atsakymus į šiuos ir kitus Jums rūpimus klausimus.
Temos:
- Darbo kodekso aktualijos 2025 m.
- Darbo užmokesčio aktualijos 2025 m.
- Darbo sutarties sąlygos ir jų keitimas. Darbo apmokėjimo formos ir sąlygos.
- Darbo santykiai su vairuotojais užsieniečiais. Darbo santykių įforminimo kalbos.
- Darbo laiko grafikai. Kada vairuotojui galima nesudaryti darbo grafiko?
- Darbo laiko apskaita. Klaidinga žymėti tik nustatytą darbo laiką! Kaip gauti informacijos apie faktiškai dirbtą laiką?
- Specifinės situacijos:
- du vairuotojai vienoje transporto priemonėje;
- važiavimas naktį;
- važiavimas išeiginėmis ir šventinėmis dienomis;
- stovėjimas;
- komandiruotės;
- nelaimingi atsitikimai;
- nedarbingumas;
- darbas kadencijomis.
- Sąsajos tarp kelionių lapų, tachometrų, darbo laiko grafikų ir darbo laiko apskaitos žiniaraščių.
- Darbo užmokesčio dydžio ir apmokestinimo klausimai komandiravimo valstybėje.
- Vairuotojų nuomos ypatumai.
- Darbo užmokesčio sudėtinės dalys. Kiek jų turi būti ir kaip jas derinti tarpusavyje?
- Apmokėjimas už viršvalandžius;
- Premijos ir jų įtaka viršvalandžių skaičiavimui;
- Kompensacijos darbuotojams;
- „Pajamų natūra“ išmokų sąrašas, atvejai, apmokestinimas, deklaravimas.
- Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo nuostatų taikymas dėl ligos išmokos, mokamos iš darbdavio lėšų, apskaičiavimo.
- Vaiko priežiūros atostogų ir išmokų reglamentavimas.
- Mamadieniai ir tėvadieniai, priklausomai nuo vaikų skaičiaus, amžiaus ir sveikatos būklės.
- Nukrypimai nuo normalių darbo sąlygų. Suminė darbo laiko apskaita ir ją reglamentuojantis lokalus teisės aktas. Suminės darbo laiko apskaitos ypatumai kelių transporte.
- Atostogos ir atostoginiai:
- Atostogų rūšys;
- Vidutinio darbo užmokesčio apskaita;
- Darbuotojų atostoginių apskaičiavimas;
- Apmokėjimas ir papildomos atostogos už darbą kelyje, kilnojamojo pobūdžio darbą ir darbą lauko sąlygomis;
- Pagrindinis ir papildomas darbas. Atostogų suteikimas ir apmokėjimas.
- Darbo sutarties nutraukimas. Nepanaudotų atostogų kompensacija, išeitinės išmokos.
- Komandiruotpinigiai, dienpinigių apmokestinimas ir deklaravimas.
- Administracinių nusižengimų kodekso ir kelių transporto kodekso pakeitimai.
- LAT praktika ir naujausi išaiškinimai dėl darbo užmokesčio priedų, papildomo darbo ir padidėjusio darbų masto.